Gastroskopija

Usluge u poliklinici
Zagreb

150,00 €

Kratki opis usluge

Gastroskopija je nekirurška metoda pregleda jednjaka, želuca i prvog dijela tankog crijeva (dvanaesnika). Pregled se izvodi endoskopom, vrlo tankim savitljivim instrumentom na kojem se nalazi kamera i izvor svjetla koji omogućavaju jasan uvid u stanje gornjeg dijela probavnog sustava.

Kome je potreban pregled?

Gastroskopija se svakako preporučuje osobama starijima od 45 godina koje osjećaju novonastalu bol u žličici, nadutost nakon određenog tipa hrane ili žgaravicu. Nužno ju je žurno obaviti u slučaju simptoma kao što su pojava krvi u stolici ili crna stolica, osjećaj otežanog gutanja (disfagija), gubitak na težini ili slabokrvnost (osobito u muškaraca). Preporučuje se i svim osobama koje u obitelji bilježe prisutnost malignih bolesti probavnog sustava.

Kako se pripremiti?

Kako bi se osigurala dobra vidljivost, gastroskopija se izvodi na prazan želudac, stoga je na pregled nužno doći natašte. To u pravilu znači da mora proći više od 6 sati od posljednjeg obroka i najviše 2 sata od posljednje konzumacije vode. Dan prije same pretrage nisu potrebne restrikcije u prehrani.
Detaljnije upute o samoj pripremi za gastroskopiju šaljemo prilikom zakazivanja termina.

Kako izgleda pregled?

Gastroskopija se obavlja dok osoba leži na lijevom boku. Liječnik u usta postavlja tubicu koju osoba mora zagristi i držati zubima kako bi se kroz nju pažljivo mogao uvesti endoskop. Osoba može neometano disati tijekom cijelog postupka. Nakon postavljanja endoskopa u želudac, obično se pomoću posebne pumpice upuhuje malo zraka kroz cijev kako bi se stijenke želuca izravnale i sluznica želuca što bolje vidjela. Kamera na vrhu endoskopa šalje sliku na ekran koji liječnik prati i tako pregledava unutrašnjost. Sam postupak nije bolan, ali može izazvati osjećaj nelagode.
Većina osoba dobro podnosi pregled, stoga uspavljivanje nije nužno. Ako je potrebna dulja procedura ili terapijski zahvat, potrebna je sedacija. Tijekom i nakon pregleda u sedaciji, prate se vitalni znakovi osobe (rad srca, disanje i razina kisika u krvi). Nakon zahvata, osoba se zadržava na promatranju 2 sata prije otpuštanja.

Što nakon pregleda?

Komplikacije tijekom i nakon gastroskopije izuzetno su rijetke. Nakon pretrage može se javiti blagi osjećaj nadraženosti i nadutosti. Rijetko može doći do drugih nuspojava: krvarenja, rascjepa sluznice ili puknuća na stijenci probavnih organa. Ubrzo nakon samog pregleda, dozvoljeno je jesti i piti, osim ako liječnik ne savjetuje suprotno. Većina se osoba osjeća dobro i može nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima (preporučuje se izbjegavati veće napore).
Nakon procedure u sedaciji, osobi je pri otpuštanju potrebna pratnja s obzirom na to da su refleksi i rasuđivanje smanjeni te otežavaju sposobnost vožnje i donošenja odluka. Nalazi se dobivaju odmah nakon procedure. Patohistološki nalaz nakon biopsije dobiva se nekoliko dana kasnije, dok se nalaz kojim se utvrđuje postojanje bakterije Helicobacter pylori dobiva odmah.