Kolonoskopija
220,00 €
Kratki opis usluge
Kolonoskopija je nekirurška metoda pregleda sluznice debelog crijeva i dijela tankog crijeva. Pregled se izvodi kolonoskopom, uređajem koji zbog svoje savitljivosti i izvora svjetlosti s kamerom lako prati zavojitost crijeva. Zahvaljujući digitalnoj tehnologiji koja sliku visoke rezolucije može višestruko uvećati, dobiva se jasan pregled debelog crijeva i omogućava prepoznavanje patoloških promjena. Dok su promjene u dobroćudnom stadiju (polipi), mogu se na jednostavan način odstraniti tijekom pregleda kako bi se spriječila tranzicija u zloćudni tumor.
Kome je potreban pregled?
Svim osobama između 45. i 50. godine života preporučuje se obaviti kolonoskopiju kako bi se otklonile sumnje na rak debelog crijeva – drugi najčešći oblik tumora kod žena i muškaraca. Pregled bi trebale obaviti sve osobe koje u stolici primjećuju tragove krvi ili sluzi, osobe koje osjećaju neobjašnjivu bol u trbuhu te one kojima se naizmjenično javljaju razdoblja opstipacije pa proljeva. Preporučuje se i svim osobama koje u obitelji bilježe prisutnost malignih bolesti debelog crijeva.
Kako se pripremiti?
Kolonoskopski pregled zahtijeva pripremu u obliku modifikacije režima prehrane i primjene sredstava za čišćenje crijeva. Kako bi se crijeva što bolje očistila, nekoliko dana prije pregleda potrebno je prestati jesti krutu i teško probavljivu hranu te konzumirati dovoljnu količinu tekućine.
Detaljnije upute o samoj pripremi za kolonoskopiju šaljemo pri zakazivanju termina.
Kako izgleda pregled?
Kolonoskopija se obavlja dok osoba leži na lijevom boku, a kolonoskop se pažljivo uvodi kroz anus, rektum i debelo crijevo. Ako je pretraga otežana zbog individualne anatomije, stadija očišćenosti ili nekog drugog razloga, pacijente se tijekom pretrage može okretati iz jednog bočnog položaja u drugi kako bi se olakšao prolaz kolonoskopa. Tijekom pregleda, u crijevo se upuhuje malo zraka kako bi se ono otvorilo i kako bi se omogućio bolji prikaz sluznice. Pronađeni polipi često se mogu odmah i ukloniti, dok se kod velikih, kompliciranih polipa ili sumnje na karcinom pacijenta upućuje na odstranjivanje u bolničkim uvjetima. Postupak je minimalno ili nimalo bolan, ali može izazvati osjećaj nelagode.
Iako je minimalno neugodna metoda koju većina ljudi dobro podnosi, kolonoskopija pod anestezijom primjenjuje se kod osoba koje procijene da bi pretraga za njih bila izrazito bolna i neugodna. Tijekom i nakon pregleda u sedaciji, prate se vitalni znakovi osobe (rad srca, disanje i razina kisika u krvi). Nakon zahvata, osoba se zadržava na promatranju 2 sata prije otpuštanja.
Što nakon pregleda?
Komplikacije tijekom i nakon kolonoskopije izuzetno su rijetke. Nakon pretrage može zaostati blagi osjećaj nadraženosti i nadutosti. Ako nakon kolonoskopije primijetite malo krvi u stolici, nema razloga za brigu, posebno ako vam je uklonjen polip ili uzeto tkivo za biopsiju. Ako se krvarenje nastavi ili povećava, svakako se javite liječniku jer, iako se rijetko događa, može biti znak perforacije ili pucanja u stijenci debelog crijeva.
Ubrzo nakon samog pregleda, dozvoljeno je jesti i piti, osim ako liječnik ne savjetuje suprotno. Većina se osoba osjeća dobro i može nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima (preporučuje se izbjegavati veće napore).
Nakon procedure u sedaciji, osobi je pri otpuštanju potrebna pratnja s obzirom na to da su refleksi i rasuđivanje smanjeni te otežavaju sposobnost vožnje i donošenja odluka. Nalazi se dobivaju odmah nakon procedure. Patohistološki nalaz nakon biopsije dobiva se nekoliko dana kasnije