26.06.2024.

Zdravlje majke i djeteta glavni su razlog za redovite trudničke preglede

Trudnoća je jedinstveno razdoblje koje zahtijeva posebnu brigu i pažnju, a redoviti ginekološki pregledi važni su za siguran tijek trudnoće i zdravlje majke i djeteta.

Zdravlje majke i djeteta glavni su razlog za redovite trudničke preglede

Trudnoća je jedinstveno razdoblje u životu žene, razdoblje koje zahtijeva posebnu brigu i pažnju. Tijekom tih devet mjeseci, tijelo prolazi kroz mnoge promjene, a zdravlje majke izravno utječe na razvoj i zdravlje djeteta. Redoviti ginekološki pregledi imaju presudnu ulogu u osiguravanju sigurnog tijeka trudnoće i zdravog ishoda za oboje.

Smanjenje rizika i predviđanje mogućih komplikacija

Redoviti ginekološki pregledi omogućuju rano otkrivanje i predviđanje potencijalnih komplikacija koje mogu ugroziti zdravlje majke i djeteta. Na primjer, vađenje TSH iz krvi već u prvom tromjesečju može otkriti hipotireozu, dok testovi poput OGTT-a u 24.-28. tjednu pomažu u dijagnozi gestacijskog dijabetesa.

Praćenje krvnog tlaka i proteina u urinu ključno je za rano prepoznavanje preeklampsije, ozbiljnog stanja koje može uzrokovati komplikacije tijekom trudnoće i poroda. Kontinuirano praćenje trudnoće omogućava liječnicima da pravovremeno interveniraju, smanjujući rizik od ozbiljnih komplikacija i osiguravajući sigurnu trudnoću.

Otkrivanje anomalija ploda

Jedan od važnih aspekata redovitih pregleda je mogućnost otkrivanja anomalija ploda. Testovi za otkrivanje kromosomskih anomalija, poput kombiniranog probira i NIPT testova, donose važne informacije o genetskom zdravlju ploda.

Kombinirani probir, koji se provodi između 11. i 13. tjedna trudnoće, uključuje mjerenje nuhalnog nabora ultrazvukom i biokemijski probir. "NIPT testovi analiziraju fragmente DNA ploda u krvi trudnice od 9. tjedna trudnoće, pružajući informacije o kromosomskim greškama s visokom točnošću," objašnjava dr. Darija Sadek. Redoviti ultrazvučni pregledi – poput anomaly scana između 18. i 22. tjedna trudnoće – omogućuju detaljan pregled morfologije fetalnih organa, pomažući u ranom otkrivanju i planiranju tretmana za bilo koje anomalije.

Redoviti pregledi omogućuju trudnicama i njihovim liječnicima da budu informirani o zdravstvenom stanju ploda, što je ključno za pravovremeno donošenje odluka o daljnjim koracima.

Identifikacija rizičnih čimbenika za pobačaj ili prijevremeni porod

Redoviti pregledi omogućuju identifikaciju rizičnih čimbenika koji mogu povećati rizik od spontanog pobačaja ili prijevremenog poroda. Brisevi vrata maternice, koji se obavljaju između 12. i 16. tjedna trudnoće, pomažu kod otkrivanja infekcija poput ureaplazme, mikoplazme, klamidije te aerobnih i anaerobnih bakterija; ove infekcije mogu značajno utjecati na tijek trudnoće i povećati rizik od komplikacija.

"Ova dijagnostička mjera ima za cilj identifikaciju potencijalnih čimbenika koji bi mogli povećati rizik od spontanog pobačaja ili prijevremenog poroda," kaže dr. Sadek. Pravovremena identifikacija i tretman ovih čimbenika može značajno doprinijeti sigurnijem tijeku trudnoće.

Precizni savjeti o prehrani

Tijekom trudnoće prehrana igra ključnu ulogu u razvoju bebe i zdravlju majke. Važno je znati koje namirnice izbjegavati i koje uključiti u prehranu kako bi se osigurali svi potrebni nutrijenti.

Dr. Sadek savjetuje: "Naglasak na pravilnoj prehrani ključan je za optimalan razvoj vaše bebe. Preporučuje se redovito praćenje i provjera vaše krvi prije porođaja kako biste osigurali da primate adekvatan unos hranjivih tvari te kako biste spriječili rizik od anemije uzrokovane nedostatkom željeza."

Ne zaboravite da upravo redoviti pregledi pomažu u održavanju optimalne prehrambene ravnoteže.

Praćenje razvoja ploda

Kontinuirano praćenje razvoja ploda ključno je za procjenu njegovog zdravlja. Ultrazvukom se prate rast djeteta i količina plodove vode, što su važni indikatori zdravlja ploda. Ovi podaci pomažu u prepoznavanju potencijalnih problema, poput zastoja rasta ili abnormalnosti u količini plodove vode.

Dr. Sadek objašnjava: "Praćenje razvoja vašeg djeteta unutar maternice je ključno za procjenu njegovog zdravstvenog stanja. Tijekom prenatalnih pregleda, vaš liječnik će koristiti ultrazvuk kako bi pratio rast vašeg djeteta i mjerio indeks plodove vode, odnosno količinu plodove vode."

Osim praćenja fizičkog zdravlja, redoviti pregledi pružaju trudnicama priliku da razgovaraju sa svojim liječnikom o brigama ili pitanjima koja se mogu pojaviti tijekom trudnoće. Ovi razgovori su važni za emocionalnu i mentalnu dobrobit trudnice, jer pružaju podršku i pomažu ženama da se osjećaju sigurnije u vezi s trudnoćom.

Svi ovi aspekti su važni čimbenici u ulozi koju redoviti pregledi imaju tijekom trudnoće – osiguravanje zdravlja i dobrobiti majke i djeteta, što pruža osnovu za siguran i zdrav početak života.

Redoviti ginekološki pregledi temelj su sigurne i zdrave trudnoće, a zdravlje majke i djeteta je prioritet. Oni pružaju trudnicama potrebnu podršku i sigurnost, a liječnicima omogućuju da pravovremeno prepoznaju i riješe potencijalne probleme.

Krajnji cilj je jasan: svi aspekti majčinog i djetetovog zdravlja moraju biti pomno praćeni. Ovo stvara osnovu za pozitivan ishod poroda i postavlja temelje za zdrav početak života novorođenčeta, a trudnice koje su redovite na pregledima često se osjećaju sigurnije i smirenije, znajući da su pod stručnim nadzorom.

Croatia Poliklinika, sa svojim stručnim timom i naprednom medicinskom tehnologijom, stoji vam na raspolaganju kako biste osigurali da vaša trudnoća protekne što sigurnije i zdravije.