04.09.2024.

Svakodnevno aktivno kretanje sprječava probleme uzrokovane dugotrajnim sjedenjem

Dugotrajno sjedenje može uzrokovati brojne zdravstvene probleme, uključujući bolove u leđima i povećan rizik od kroničnih bolesti. Dr. Kauzlarić Živković iz Croatia Poliklinike u Rijeci naglašava važnost svakodnevnog aktivnog kretanja za sprječavanje ovih problema i očuvanje zdravlja.

Dugotrajno sjedenje postaje sve veći problem, posebno među onima koji obavljaju uredske poslove. Prekomjerno sjedenje može dovesti do brojnih zdravstvenih problema, uključujući bolove u leđima, vratu, te povećava rizik od kroničnih bolesti poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.

Tamara Kauzlarić Živković dr.med., spec fizijatrije, ističe važnost svakodnevnog aktivnog kretanja za sprječavanje ovih – ali i mnogih drugih – zdravstvenih problema.

Problemi uzrokovani dugotrajnim sjedenjem

Dugotrajno sjedenje može uzrokovati niz zdravstvenih problema, uključujući bolove u donjem dijelu leđa, vratu i zglobovima. Osim toga, dugotrajno sjedenje može dovesti do slabljenja mišića, smanjenja cirkulacije krvi i povećanog rizika od srčanih bolesti, dijabetesa i pretilosti. Osobe koje provode osam ili više sati dnevno sjedeći često pate od ovih problema. Kao prvi korak u prevenciji dr. Kauzlarić Živković savjetuje: "Osobama koje dugotrajno sjede savjetujem aktivno sjedenje, što podrazumijeva sjedenje na Fit-Situ, koje je ugodnije od, primjerice, sjedenja na pilates lopti," kaže dr. Kauzlarić Živković.

Redovito protezanje u suprotnom smjeru od smjera sjedenja i mijenjanje položaja može značajno smanjiti bolove i spriječiti razvoj ozbiljnijih problema. Na taj način možemo spriječiti kronične tegobe koje nastaju zbog dugotrajnog statičkog opterećenja mišića i zglobova. Aktivno sjedenje potiče i cirkulaciju krvi, smanjuje napetost mišića i doprinosi općem osjećaju ugode i produktivnosti tijekom radnog dana.

Ergonomija na radnom mjestu

Ako je dugotrajno sjedenje ipak neizbježno, ergonomskim položajem ćemo smanjiti opterećenje na kralježnicu i zglobove. Pravilna ergonomija uključuje postavljanje monitora u razini očiju, korištenje naslona za ruke i održavanje nogu u ravnom položaju. Dr. Kauzlarić Živković naglašava važnost pravilnog položaja glave, ramena i kralježnice kako bi se spriječile degenerativne promjene: "Kad se udubimo u posao, obično nam je glava nagnuta prema naprijed, ramena obješena, a kralježnica savijena u luk. Stoga je bitno zauzeti ergonomski položaj jer njime najispravnije održavamo posturu kralježnice," objašnjava dr. Kauzlarić Živković.

Pravilna ergonomija na radnom mjestu smanjuje rizik od kroničnih bolova i ozljeda, poboljšava držanje tijela te povećava udobnost i učinkovitost tijekom rada. Ergonomija uključuje i prilagodbu radnog okruženja individualnim potrebama zaposlenika, čime se dodatno doprinosi njihovom zdravlju i dobrobiti.

Fizikalna terapija i liječenje boli

Bolovi u vratnoj kralježnici i leđima česta su pojava, a fizikalna terapija za ova stanja može uključivati vježbe za jačanje mišića, masaže i primjenu topline ili hladnoće za ublažavanje bolova. U nekim slučajevima potrebna je i medikamentozna terapija. "Akutni bolovi i tegobe zahtijevaju što bržu dijagnostičku obradu i terapijski pristup jer ih je lakše tretirati od onih koje prijeđu u kroničnu fazu," napominje dr. Kauzlarić Živković.

Brzim djelovanjem i pravilnom terapijom moguće je spriječiti razvoj trajnih oštećenja i poboljšati kvalitetu života pacijenata. Fizikalna terapija pomaže u jačanju mišića, povećanju fleksibilnosti i smanjenju boli, što omogućuje bolju funkcionalnost i veću pokretljivost. Međutim, za uspješno liječenje i dugoročno zdravlje ključan je individualizirani pristup svakom pacijentu.

Individualni pristup pacijentima

Svaka osoba ima jedinstvene potrebe kada je u pitanju liječenje i prevencija bolova uzrokovanih dugotrajnim sjedenjem. Individualni pristup znači prilagodbu terapijskih programa specifičnim potrebama svakog pacijenta, uključujući personalizirane vježbe i tretmane. U Croatia Poliklinici pacijentima se pruža individualni pristup, što uključuje suvremenu opremu i dijagnostiku te stalnu dostupnost fizijatrijskog tima. Svaki pacijent dobiva personalizirani plan liječenja prilagođen njihovim specifičnim potrebama. "Naše grupe sastoje se većinom od troje ili maksimalno pet ljudi. Fiziterapijski tim redovito vizitira pacijente i modificira terapiju po potrebi," kaže dr. Kauzlarić Živković. Personalizirani planovi liječenja osiguravaju svakom pacijentu skrb koja je prilagođena njegovim specifičnim potrebama i stanju. Ovaj pristup omogućuje brže rezultate i dugotrajnije poboljšanje zdravlja, jer terapija cilja konkretne probleme i prilagođava se promjenama u stanju pacijenta tijekom liječenja.

Važnost svakodnevnog kretanja

Fizička aktivnost je ključna za održavanje zdravlja i prevenciju mnogih bolesti. Redovito kretanje poboljšava cirkulaciju, jača mišiće i pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine. Osim toga, fizička aktivnost smanjuje stres i poboljšava mentalno zdravlje. Iako većina radnih zanimanja uključuje sjedenje, dr. Kauzlarić Živković smatra da svatko može izdvojiti dva sata dnevno za aktivno kretanje. Preporučuje kretanje u prirodi ili parku, što donosi višestruke koristi za psihofizičko zdravlje. "Boravak na otvorenom, kretanje, manja konzumacija hrane i druženje mogu djelovati blagotvorno na naše psihofizičko zdravlje," savjetuje dr. Kauzlarić Živković.

Dugotrajno sjedenje može imati ozbiljne posljedice za zdravlje, ali redovita fizička aktivnost i pravilna ergonomija mogu značajno smanjiti te rizike. Aktivno kretanje pomaže u održavanju fleksibilnosti zglobova, jačanju mišića i poboljšanju kardiovaskularnog zdravlja. Osim fizičkih benefita, svakodnevno kretanje pozitivno utječe na mentalno zdravlje, smanjujući simptome anksioznosti i depresije te poboljšavajući opće raspoloženje i kvalitetu života.