13.11.2024.

Razbijanje mitova o njezi dječje kože i zdravlju očiju

null

Mitovi o zdravlju djece često dovode do neodgovarajuće njege. Dr. Antonija Grgurević Turković i dr. Jelena Krtanjek Maček razotkrivaju najčešće zablude i daju stručne savjete za njegu dječje kože i očiju.

Do roditelja, a posebno mladih, često dolaze brojni mitovi vezani uz zdravlje djece. Među mitovima su česte narodne “mudrosti” kao npr. da dijete ne smije van po zimi jer će mu hladnoća oštetiti kožu ili da se akne mogu riješiti pastom za zube – osim što nisu istiniti, ovi mitovi mogu biti štetni i opasni. Najviše ovakvih recepata za zdravlje iz naroda vezano je uz njegu kože i zdravlje očiju. Doktorice Antonija Grgurević Turković i Jelena Krtanjek Maček razotkrivaju najčešće zablude uz stručne dermatološke i oftalmološke savjete – savjete koji roditeljima uistinu mogu pomoći u pravilnoj njezi i zaštiti zdravlja njihove djece.

Zdravstvena problematika i moderna tehnologija

Mitovi o zdravstvenoj skrbi mogu dovesti do neodgovarajuće njege i ozbiljnih zdravstvenih problema. Pogledajmo neke od najčešćih zdravstvenih stanja kod djece, što preporučuju narodne “mudrosti”, a koji su savjeti liječnica.

Njega dječje kože

Najčešći dermatološki problem u djece, s prevalencijom do 20%, je atopijski dermatitis; razlog tolike pojavnosti je činjenica da je dječja koža tanja, mekša i sklonija gubitku vode. Atopijski dermatitis se često povuče do sedme godine, ali pravilna njega može spriječiti pogoršanja.

Dr. Krtanjek Maček za takvu njegu preporučuje:
● Korištenje blažih pripravaka – krema koja odgovaraju djetetovoj koži; izbjegavanje proizvoda s agresivnim sastojcima.
● Redovitu hidrataciju – korištenje hidratantnih krema, do nekoliko puta dnevno.
● Protuupalnu terapiju – u fazama pogoršanja, korištenje lokalnih kortikosteroida, imunomodulatora i antibiotika, isključivo prema uputama liječnika.

Što se tiče mitova o njezi kože, pravilna zaštita kože i odjeća važni su za boravak na otvorenom zimi, ali sam boravak na svježem zraku nije štetan. Ako govorimo o aknama, pasta za zube može iritirati kožu; specijalizirani proizvodi su učinkovitiji i sigurniji.

Zdravlje očiju

Dr. Grgurević Turković naglašava važnost rane dijagnostike i ranih oftalmoloških pregleda. Čim prije, tim bolje – za prvi pregled nikada nije prerano, a rana dijagnostika može spriječiti slabovidnost u odrasloj dobi.

Uobičajeni problemi i simptomi kod djece su:
● Pojačano suzenje i gnojna sekrecija – mogući znak infekcije, zahtijeva oftalmološki pregled.
● Sumnja na strabizam (bježanje oka) – što ranije obaviti pregled, kako bi se problem uspješno i na vrijeme ispravio.
● Pretjerano približavanje televizoru ili slikovnici – može ukazivati na refraktivne greške kod vidnih organa koje zahtijevaju korekciju naočalama.

Croatia Poliklinika koristi najnovije oftalmološke uređaje za preciznu dijagnostiku i liječenje. Kompletan dječji oftalmološki pregled uključuje strabološki pregled, pregled prednjeg segmenta oka, pregled očne pozadine i određivanje dioptrije.

Savjeti liječnica

Briga o koži djece i mladih

Dječja koža zahtijeva posebnu pažnju i njegu zbog svoje osjetljivosti i sklonosti iritacijama. Redovita hidratacija sprječava suhoću i iritacije, ali – koristite blage, hipoalergene hidratantne kreme koje su posebno formulirane za dječju kožu. Preporučuje se nanošenje kreme odmah nakon kupanja kako bi se zadržala vlaga. Kod najmlađih je čest pelenski osip, a kod njega pomaže češća promjena pelena i korištenje zaštitnih krema. Kemikalije u sapunima, šamponima i deterdžentima također mogu iritirati dječju kožu, pa zato birajte proizvode bez mirisa i boja te prozivode koji su označeni kao hipoalergeni.

Zaštita vida i očiju

Oftalmološka skrb kod djece važan je element pravilnog razvoja vida i ima veliku ulogu u prevenciji ozbiljnih problema s vidom. Rani i redoviti oftalmološki pregledi su izuzetno važni – prvi pregled se preporučuje već u dobi od šest mjeseci, zatim u dobi od tri godine te prije polaska u školu. Roditelji bi trebali obratiti pažnju na simptome poput pojačanog suzenja, crvenila očiju, pretjeranog treptanja, ali i problema s koncentracijom.

Što se tiče zaštite očiju, preporuke su:
● Sunčane naočale – nošenje sunčanih naočala s UV zaštitom može pomoći u očuvanju zdravlja očiju.
● Higijena – redovito pranje ruku sprječava mnoge vrste infekcija.
● Pravilna prehrana – bogata vitaminima A, C i E, te omega-3 masnim kiselinama; hrana poput mrkve, naranče, ribe i zelenog lisnatog povrća ima izravne benefite za zdrav vid.

Kombinacijom pravilne njege i redovitih pregleda, roditelji mogu osigurati zdravlje kože i očiju svoje djece, te ih zaštititi od uobičajenih problema i bolesti.

Zaključak

Roditelji se često susreću s mnoštvom informacija o zdravlju djece, od kojih mnoge mogu biti zavaravajuće ili netočne. Ključ je u prepoznavanju pouzdanih izvora i savjeta, a pravovremeni dermatološki i oftalmološki pregledi mogu spriječiti ozbiljnije zdravstvene probleme. Posjet stručnjacima osigurat će da vaše dijete dobije najbolju moguću njegu. Investirajte vrijeme u edukaciju i pratite savjete stručnjaka kako biste osigurali zdravlje i dobrobit vaše djece. Informiranost i pravodobna skrb neprocjenjivi su saveznici u brizi za njihovo zdravlje.